Krkonosskerozhledy.cz

O nás Média Fotogalerie Kontakt
 

Volný čas

RSS Feed

Filtry - zde klikněte pro jejich skrytí

Fulltextové vyhledávání

Region

Náchodsko Trutnovsko Jičínsko Semilsko Jablonecko Celá ČR

Další filtry

cyklostezky kultura lyžařské tratě památky příroda rozhledny skiareály sport výlety zajímavosti

Jít zpět

Jít zpět

Studenec – kostel sv. Jana Křtitele

Studenec – kostel sv. Jana Křtitele

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Region: Semilsko

Studenec – kostel sv. Jana Křtitele

Přijíždíme-li z vnitrozemí, upoutá nás již z dálky pseudorománský kostel sv. Jana Křtitele se štíhlou věží a nádherným panoramatem Krkonoš v pozadí. Pěkná krajinná dominanta vznikla v letech 1866–68. Dne 13. září 1868 ji vysvětil královéhradecký biskup Karel Boromejský Hanl.

Svatyni předcházel nevelký, leč nepochybně zajímavý kamenný kostelík z roku 1589, jehož vyobrazení i popis se dochovaly. Vedle svatyňky stála dřevěná zvonice. Na novou stavbu přispěly mimo majitele velkostatku rytíře z Bergenthalu sbírky studeneckých občanů i obyvatel z přifařené vsi Bukovina.

Střízlivý exteriér jednolodní stavby s polygonálním závěrem a hranolovou věží, obklopený zelení, působí ušlechtile. Kostel pulzuje i v současnosti neobyčejně intenzivním duchovním životem.

Rovněž pečlivě udržovaný interiér působí příjemným, dobře sladěným dojmem. Presbyterium s klenbou opatřenou jednoduchými žebry (loď je plochostropá) zdobí zajímavé malby ze života sv. Jana Křtitele. Hlavní oltář a boční oltáře jsou dílem novopacké sochařské dílny Antonína Suchardy. Křížová cesta pochází z doby kolem roku 1800. Stavba se dočkala náležitého ocenění až roku 2008, kdy byla prohlášena za kulturní památku.

Zvláštní zmínku zaslouží varhany. Dvoumanuálový mechanický zásuvkový nástroj s výtvarně zajímavou skříní postavil Josef Prediger (1812–1891) v roce 1872. Varhany jsou v dobrém technickém stavu a nacházejí zde hojné využití.

Věž nabízí utěšený výhled do příjemně zvlněného lesnatého podhůří a zvonice nás překvapí Straníkovým zvonem. Nepatří sice k akusticky nezdařilejším dílům české renesance, ale naši pozornost si zaslouží kvůli věku a především pro hezkou výzdobu, jež nezapře, že zvonař byl obeznámen s nejlepší produkcí své doby. Zvon pochází ze slavné podkrkonošské zvonařské dílny v Hostinném a odlil jej Donát Schrötter. Koruna zvonu je šestiramenná, bohatě zdobená rozvilinami. Čepec zvonu, běžnému pohledu ukrytý, lemují pro Schröttera typické palmety.

Krajinou prošla mnohá léta šťastná i tragická. V roce 1938 po podpisu mnichovské dohody museli Studenečtí hledět do blízkého okolí bezohledně obsazovaného německým vojskem a sami poskytovali útočiště četným běžencům. A další léta nebyla lepší. Přejme si proto, aby Straníkův zvon v budoucnu zněl vždy už jen nad krajinou šťastnou a požehnanou.

 

GPS: 50.56966446795048, 15.56127546650196

Zobrazit polohu na mapě

Naplánujte si trasu (přes google mapy)

Jít zpět

Mapa k článkům - kliknutím zobrazíte informace

Vybrali jsme pro Vás